DH2F100N4S 2 Terminals Diode Module Schottky Bridge Rectifier 100A 200A 300A 400A 400V(100A)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
ModulesSpecifications:Product Name:Schottky RectifierModel:DH2F100N4SMax.Average Forward Current:400AMax.Working Peak Reverse Voltage:400VOperating Temperature Range:-55-175°CTerminals:2Dimension:92 x 27 x 23mm/ 3.6" x 1.1" x 0.9" (L*W*H)Mounted Hole Dia:6.5mm / 0.26"Material:Metal, PlasticColor:Black, Silver ToneWe have type:100A 200A 300A 400AChoose the right type, when you bid.Descriptions:The DH2F100N4S center tap rectifier module series has been optimized for reverse leakage at high temperature.The proprietary barrier technology als for reliable opera-tion up to 175degree Celsiusjunction temperature.Typical applications are in high current switching power supplies, plating power supplies, UPS systems, converters, free-wheeling diodes, welding, and reverse battery protection.Package Content 1 x Schottky Rectifier